Thomas Nybergh

  • Home
  • About
  • Notes
  • På svenska
  • Suomeksi
  • Notes and essays updates feed
«Medieframträdande: Fildelning – rättighet och brott
Irtoajatuksia nörttimiehistä ja seksistä »

Tarjouspyyntö www.kuvalauta.fi -sivuston hostaamisesta

Wednesday, September 1st 2010, 9:54 UTC Published in in Finnish, internet, suomeksi  |  2 Comments

EDIT: Olen avannut kokonaan SSL/https-salatun Purjolauta-nimisen kuvafoorumin.

Kuvalautaa ajettiin alas eilen.

Kuvalauta kuuluu Suomen 200 suosituimman sivuston joukkoon, ja on täydessä sekavuudessaan hyvin mielenkiintoinen 4chania ja muita japskityylisiä, anonyymejä kuvafoorumeja muistuttava anonyyminen alakulttuuri.

Kysyin, kuten ilmeisesti moni muukin, lisätietoja alasajosta sivuston ylläpidolta ja sain alleolevan tarjouspyynnön sähköpostitse. Toivottavasti Kuvalaudalle löytyy uusi koti.


Otsikko: Tarjouspyyntö www.kuvalauta.fi sivuston hostaamisesta

Lähettäjä: Kari Karvonen <kari.karvonen [at] toimii.net> Tiistai, 31 elokuuta, 2010 klo 17:21

Arvoisa bcc spämmin uhki. Lähestyn sinua koska koska minulle on vinkattu että sinulta voisi kysyä tarjousta palvelinhostauksesta.

Olen ylläpitänyt www.kuvalauta.fi internetsivustoa vuodesta 2008 lähtien. Kuvalauta toimii vanhalla dell powerege 1750 rack-palvelimella (2*Xeon 2.4GHz, 2GB ram, 60GB HD) joka on tällä hetkellä hostattuna paikallisen IT-firman tiloissa rack kaapissa. Nyt paikallinen IT-firma on pyytänyt minua etsimään kuvalaudalle uuden sijaintipaikan.

Kuvalauta sivusto on kävijämäärällä mitattuna melko suosittu ja viestimäärät ovat olleet tuhansia viestejä vuorokaudessa. Vaikka sivuston moderointi on hoidettu mielestäni vapaaehtoisvoimin melko hyvin, viestien joukossa on silti joskus viestiketjuja jotka ovat pahoittaneet joidenkin ihmisten mieliä ja kuvalaudalle jätetyistä viesteistä on tehty rikosilmoituksia. Kun poliisi tutkii rikosilmoitusta, poliisi pyytää oikeuden päätöksen jälkeen palvelimen ylläpitäjältä viestin lähettäjän IP-osoitteen tutkintaa varten. Yleensä virkavalta osaa hommansa ja nämä pyynnöt tulevat suoraan minulle.

Oikeuden päätöksellä olen luovuttanut pyydetyt tiedot, mikäli sellaiset ovat tallessa, ja asiat on hoituneet ongelmitta. Joskus käy niin että virkavalta ei ole osannut selvittää palvelimen ylläpitäjän yhteystietoja. Silloin pyynnöt ovat ohjautuneet IT-firman päällikölle joka sitten joutuu alkaa selvittelemään asioita. Nyt tälle IT-firman pomolle on tullut mitta täyteen ja hän haluaa kuvalautasivustosta erilleen.

Tämän vuoksi pyydän tarjousta www.kuvalauta.fi sivuston hostaamisesta. Hostaaminen voi olla virtuaalipalvelin tai laitepaikka palvelimelle.

Virtuaalipalvelimen speksejä:

  • Levytilaa 60GB
  • Muistia 4GB
  • CPU joku 2005+ vuodelta oleva jossa on vääntöä skaalata imagemagickilla giffejä
  • Internetyhteys jossa nettikaistaa viikon keskiarvolla noin 7Mbit/s, tilapäisesti purskeissa 100Mbit/s
  • Kiinteä julkinen IP-osoite
  • Käyttiksenä Ubuntu server 10.04LTS (tai Debian). Rajoittamaton root oikeus.
  • Yli 90% sivuston liikenteestä suuntautuu suomalaisten operaattoreiden verkkoihin. Hyvä nettikaista suomeen on tärkeä, internetkaista ulkomaille saa olla ahdas.

Mikäli kyseessä on palvelinpaikka niin sitten 2 julkista IP-osoitetta, yksi palvelimelle ja toinen palvelimen rac-etähallintakortille.

Olen valmis maksamaan hostauksesta rahaa. Koska sivusto ei tuota minulle käytännössä mitään ja maksan hostauksen omasta pussistani, haen sen takia hyvää hinta/laatu suhdetta.Jätä tarjous sähköpostitse osoitteeseen kari.karvonen@toimii.net. Kerro tarjouksessa hinta, sopimusehdot ja milloin palvelu olisi käyttön otettavissa. Jätä tarjous viimeistään torstaihin 3.9.2010 klo 16:00 mennessä. Teen tilauksen yksityishenkilönä, hinnat alv:n kanssa. Pidätän oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjoukset kokonaan tai osittain.

Lisätietoja tarjouspyyntöön liittyen saa sähköpostilla osoitteesta kari.karvonen@toimii.net


Mainittakoon että puoluetoverini ja (ano)nyymi Janne “usvi” Paalijärvi on rikosepäiltynä elokuvaohjaaja Kaisa Rastimoon liittyvästä kuvalauta-kommentista.

Lopuksi ehdotan vielä että lukija katsoo 4chanin perustajan, Christopher moot Poolen TED-puhetta anonyymiisuuden kunniaksi. Tämän anonyymisuuden voi vielä harjoittaa suomeksi Northpolen (, Purjolaudan) ja Laudan keskustelupalstoilla.

Responses

Feed Trackback Address
  1. deckard says:

    September 2nd, 2010 at 12:04 (#)

    Torlauta on anonyymi paikka.

  2. pcoin says:

    October 10th, 2010 at 19:44 (#)

    Thorlauta on anonyymi paikka.

Leave a Response

Where am I?

You've landed on Thomas Nybergh's personal site. This section is an occasionally expanded essay collection.

For more timely updates on things I find interesting, follow my link blog, Facebook or Twitter silliness.

My contact details are listed here as well.


RSS Things I’ve posted recently

  • Elanto-huset på Köpingsvägen
  • RT @PhilSchwarzmann: I'm a beard-whisperer. My beard tells me when he needs to be trimmed.
  • Äänestin Väyrystä koska Suomi tarvitsee enemmän näkyviä julkinarsisteja korkeissa viroissa #siksipekka
  • Bought a $650/year support tool from @Citrix today. Sales helpful & responsive. License activation takes 'til Tuesday. Feels enterprisey man
  • RT @piraattinuoret: Suljimme sivustomme osana #SOPA/#PIPA-vastarintaa: http://t.co/JsWAUiFH #SOPAstrike #copyright #tekijänoikeus #sensuuri #piraatit
  • RT @TuomasEnbuske: Onneksi olkon Helsinki! Olemme valinnet Teidän SUPER suositun Guggenheim museon paikka! Siirto 140 milj. tililleme ja voitte lunasta voitto!
  • Åt vanligt folk orsakar dåliga verktyg bara lite ont eller oavsiktliga amputationer. Åt programmerare orsakar dåliga verktyg SJÄLACANCER.
  • RT @suhteellista: pahinta siinä, että internet on rikki on se, että ei pääse valittamaan siitä, että internet on rikki
  • RT @FinlandInc: Totaalikieltäytyjä @Ruuhijarvi blogaa lusimisestaan http://t.co/q44Ob2KD
  • RT @Jason: Awesome correction from Amy in nyt http://t.co/XvmLrCKE
  • Oh gee it must be nutcase o'clock https://t.co/X8vEpUeE
  • RT @markoforss: Tositarina muutaman vuoden takaa: olin turvaamassa erään jengin oikeudenkäytiä. Eräs kovanaamoista kirjoitti nimikylttiinsä WAITE POWER
  • Never forget tylsät 2006-2011. Nyt Isäm_maa on vihdoin saanut oman Twitter-koomikonsa. Jumalan siunaus @TuomasEnbuske http://t.co/OfnIIhz1
  • RT @TuomasEnbuske: IS"Ruotsi sai ERIKOISEN uskonnon,piratismin"Ei kai kuitenkaan sellaista,jossa palvotaan neitsyttä&syödään symbolista ruumista?
  • I Masturbate With You In Mind Blackwork embroidery by Bridget Franckowiak. Related. [via:Merlin Mann] Tags: art, blackwork embroidery, embroidery, humor, lang:en,...


©2012 Thomas Nybergh
This site runs on WordPress using a slightly modified Gridline Lite theme.